Σε εξέλιξη οι συναντήσεις (κατ’ αρχήν) διοίκησης – παλιοσειρών / βασικών. ● «Καλές προτάσεις, αλλά… πρέπει να αλλάξουν πράγματα» ένα πρώτο κλίμα. ● Προς άλλο ένα χρόνο μπάλα, ο Βενέτης.
*
Δίχως κάποια (πιο) οριστική εξέλιξη, συνεχίζονται οι συναντήσεις της διοίκησης της Κέρκυρας με τους ποδοσφαιριστές που μένουν ελεύθεροι στα τέλη Ιουνίου…
Σύμφωνα με τις πληροφορίες του Corfusports.com, τα ραντεβού άρχισαν από την περασμένη Τρίτη και συνεχίστηκαν καθ’ όλη την εβδομάδα. Με προτεραιότητα τις συναντήσεις με βασικούς και «παλιοσειρές».
Κάπως έτσι, ποδοσφαιριστές όπως οι Φώτης Κουτζαβασίλης, Στέφανος Σιόντης, Αλέξανδρος Κόντος, Παναγιώτης Ζορμπάς, Μπράνισλαβ Νίκιτς, είχαν μια πρώτη κουβέντα. Είτε ακούγοντας πρόταση (και σε οικονομικό επίπεδο), είτε διερευνητικά. Το δια ταύτα;
Με όλους (πλην αυτών που αναμένουν για το πρώτο ραντεβού – μεταξύ τους, σημειώνεται, και ο Γιάννης Ζαραδούκας, ο οποίος βρέθηκε στην Αθήνα για προσωπικούς λόγους), τα… νεώτερα αναμένονται. Σε νέα συζήτηση. Οριστική έκβαση έως τώρα (πλην, φυσικά, της γνωστής εδώ και καιρό, συμφωνίας ανανέωσης του Ροτζέριο Τουράμ), ουδεμία.
Τι βγαίνει ως κλίμα; Κατ’ αρχήν πως οι (όποιες) προτάσεις έγιναν, χαρακτηρίστηκα, γενικώς, «πραγματικά, καλές». Αλλά… Βλέπετε, στο πλαίσιο της κουβέντας διοίκησης- παικτών, δεν έλειψαν και οι επισημάνσεις από πλευράς ποδοσφαιριστών για… αρκετά πράγματα που «πρέπει να αλλάξουν στην ομάδα!» Ευρύτερα.
Ενώ υπάρχει και η (από μέρους τους, σε εξέλιξη) αξιολόγηση άλλων προτάσεων που έχουν ήδη στα χέρια τους (λογικό, απ’ τη στιγμή που από τον Ιανουάριο είχαν τη δυνατότητα των συζητήσεων)! Ο Σιόντης, φερ’ ειπείν, έχει, πλην άλλων, πολύ καλή πρόταση από Κύπρο μεριά. Ο «Κούτζα» βρίσκεται σε ανοικτή γραμμή επικοινωνίας με Πανιώνιο (φέρεται να του έχει υποβληθεί επίσημη –και πολύ καλή- πρόταση) και Ατρόμητο. Και ο του καθεξής…
Τι άλλο αξίζει να κρατήσουμε επί του παρόντος; Την περίπτωση του Τάσου Βενέτη (φωτό). Ο μεγάλος αρχηγός, αν και νωρίτερα, εντός της σεζόν, όλα έδειχναν ότι η τρέχουσα σεζόν θα είναι η τελευταία του, φέρεται να έχει «ψηθεί» να συνεχίσει γι’ ακόμη ένα χρόνο, βλέποντας ότι «το έχει». Πάντως, η όποια οριστική απόφαση, αναμένεται να ληφθεί όταν υπάρξει μια πιο σαφής εικόνα για την Κέρκυρα της σεζόν 2017-’18 (με πρώτο, το θέμα του νέου προπονητή)…