Με δύο γκολ του Ασπιώτη πριν το 20λεπτο και τον Τσουκιά αρνητή της… επιστροφή της ΑΕΦ, ο ΑΟΜ πήρε 2-0 το μεγάλο ντέρμπι και… έπιασε τριάδα.
*
Και, κατόπιν τούτου, με… φόρα για δυάδα! Η Μεσογγή ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της (εμβόλιμης) 15ης αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΚ.
Η ομάδα του Αλαμάνου επικράτησε 2-0 στο Σκριπερό της έως τότε πρωτοπόρου, ΑΕ Φαιάκων, την έπιασε στους 31 και πλέον μπαίνει με τα… μπούνια στη διεκδίκηση μιας θέσης απευθείας ανόδου, ούσα στο -3 απ’ τον πρώτο, Εθνικό Περουλάδων και στο -2 απ’ τον Αστέρα Λιαπάδων.
Δύο οι βασικοί άξονες, επί των οποίων «έχτισε» τη μεγάλη νίκη ο ΑΟΜ. Άξονας πρώτος, το απόλυτα αποτελεσματικό του πρώτο (ούτε) 20λεπτο. Τότε σημείωσε και τα δυο του γκολ, με σκόρερ αμφοτέρων τον Δημήτρη Ασπιώτη. Το, εκ των πραγμάτων, πρόσωπο του ματς.
Στο 6’ το 0-1 (με τους γηπεδούχους, πάντως, να φωνάζουν για χέρι του Σκούρτη στην αρχή της φάσης), στο 16’ το 0-2, με προβολή, μετά από σέντρα του Ντάλλα.
Με 0-2 από (πολύ) νωρίς, απέναντι σε μια ομάδα με την ποιότητα και την εμπειρία του ΑΟΜ, είναι προφανές πως η… δουλειά είχε γίνει «βουνό», πια, για την ΑΕΦ. Με τις (όποιες) επέκεινα ελπίδες της να… βρίσκουν στον άλλο άξονα του «διπλού»: τον keeperΤσουκιά.
Ήταν μεγάλη η επέμβασή του στο σουτ του Καλιακμάνη στο 33’. Όπως και στην κεφαλιά του Λέσση στο 65’. Παράθυρο, σ’ ένα διάστημα (απ’ το έμπα του β’…) που η ΑΕΦ μπήκε πιο δυνατά, ζητώντας το γκολ- επιστροφή (στο 56’ είχε και μια τρίτη εξαιρετική στιγμή, με την τελική του Ντόντα που βρήκε και στην εξωτερική του δοκαριού- και άουτ).
Δεν ήρθε εκεί η μείωση, ο ΑΟΜ σταδιακά ισορρόπησε το τέμπο (είχε και μια – δυο καλές στιγμές, με Πασκάι και Γραικό, που «μίλησε» ο Ρεβύθης), διαχειρίστηκε, τελείωσε…
Διαιτητής του αγώνα, ο Κ. Γιούργας (Σκορδίλης, Θ. Βλάσσης).
ΑΕΦ (Α. Κορακιανίτης): Ρεβύθης, Μάνδυλας, Κανάνι, Οδ. Λέσσης, Ντακούρ, Χ. Καλιακμάνης, Μεταλληνός, Ταχίρι, Χαρτοφύλακας, Στραβοράβδης, Κοτέ. Έπαιξαν και οι: Άκ. Λέσσης, Ντόντα, Βραχιλιώτης.
ΜΕΣΟΓΓΗ (Σπ. Αλαμάνος): Τσουκιάς, Ντάλλας, Βάγιας, Τσιριγγάκης, Αρμενιάκος, Γ. Βλάσσης, Π. Κουρτέσης, Χ. Ανδριώτης, Ασπιώτης, Πασκάι, Σκούρτης. Έπαιξαν και οι: Γραικός, Μαρκάτης, Ρέτσης.