Με δύο ισχυρές απουσίες ο Πανιώνιος στο νησί, «κλου» του απογεύματος το comeback Γρηγορίου στην Κέρκυρα, ως αντίπαλος των Φαιάκων.
*
Με επίγνωση των αντικειμενικών δυσκολιών και δύο ισχυρές απουσίες, αφίχθη στο νησί ο Πανιώνιος (που, παρεμπιπτόντως, χθες, Παρασκευή έκανε και τον αγιασμό του – φωτό) ενόψει της αυριανής (Κυριακή, 20/8) πρεμιέρας του με την Κέρκυρα, στο ΕΑΚΚ.
Πιο συγκεκριμένα, τόσο το μεγάλο επιθετικό «όπλο» των Νεοσμυρνιών, ο Γερμανός, Σαμίρ Γεσίλ, όσο και ο αμυντικός leaderτης ομάδας, Βαγγέλης Οικονόμου, έμειναν, όπως αναμενόταν, εκτός αποστολής λόγω προβλημάτων τραυματισμού. Με την αποστολή, ως εκ τούτου, να διαμορφώνεται απ’ τους εξής:
Κότνικ, Μπαντής, Βλάχος, Παπαγεωργίου, Γκιοατά, Μπανανά, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Χατζισαφί, Κόρμπος, Ταπόκο, Σαββίδης, Πηνιώτης, Μασούντ, Μασούρας, Λάμπρου, Ντουρμισάι, Γλυνός.
Στον Πανιώνιο ποντάρουν σε δύο πράγματα: αφ’ ενός, το γεγονός ότι ο Μιχάλης Γρηγορίου (σαφέστατα, η επιστροφή του στο νησί ως αντίπαλος της Κέρκυρας, καταγράφεται στις… ιδιαιτερότητες του ματς), γνωρίζει πολύ καλά τα… λημέρια.
Κι αφ’ ετέρου, στο ότι ο Πανιώνιος, λόγω των υποχρεώσεών του στο Europa League έχει ήδη παιχνίδια στα πόδια του (και μάλιστα, καλά). Καλύτερο ρυθμό, δηλαδή, όπως έδειξε, εξάλλου και στα πρόσφατα φιλικά του παιχνίδι (με «πικ» το επιβλητικό 6-2 επί του Ατρομήτου, στο Περιστέρι).
Αν και όλα αυτά τα… θεωρητικά, υπάρχουν στις «καλένδες». Τι θα γίνει στην πράξη, θα το δείξει η ιστορία…