Στην ιστορική ομάδα της Νίκαιας «κλειδώνει» ο τέως χαφ των «μικρών» της Κέρκυρας, που βρέθηκε και στην «πρώτη» των «μεγάλων».
*
Παίκτης του Ιωνικού Νικαίας (Γ’ Εθνική) θα είναι, εκτός απροόπτου, τη νέα αγωνιστική σεζόν ο Γιώργος Βασιλάκης.
Ο 20χρονος τ. άσος των «μικρών» της Κέρκυρας, αφού είδε την κλήση του στις πρώτες προπονήσεις της «μεγάλης» ομάδας του νησιού να μην έχουν συνέχεια, κατηφόρισε κατά… πρωτεύουσα μεριά, αναζητώντας το επόμενο βήμα της καριέρας του στις εθνικές κατηγορίες και την –πάλαι ποτέ της Α’ Εθνικής- ομάδα της Νεάπολη.
Ήδη, πριν από το έμπα του Αυγούστου, ο ταλαντούχος χαφ (που εντάχθηκε στις υποδομές της ΠΑΕ το 2014, προερχόμενος απ’ τη Σχολή του Ολυμπιακού / KarpatselisF.C.), λαμβάνει μέρος στις προπονήσεις των Νικαιωτών κι, εάν δεν προκύψει απρόοπτο, αναμένεται να ανακοινωθεί κι επισήμως.
Θυμίζουμε ότι ο Βασιλάκης αποτελεί έναν εκ των ουκ ολίγων παικτών της περσινής ομάδας Νέων των Φαιάκων, που τραβούν φέτος για… άλλες πολιτείες (είτε λόγω ορίου ηλικίας, είτε όχι).
Οι υπόλοιποι; Παναγιώτης Ματσοβίλα (έλαβε μέρος στο βασικό στάδιο προετοιμασίας των «μεγάλων», αλλά, μετά το μη «ανέβασμά» του, οδεύει προς… εκτός συνόρων), Κώστας Γραμμένος, Γιώργος Λαδάς, Γιάννης Βαρσαμίδης, Γιώργος Κοσκινάς, Γιώργος Τζατζανάς, Μάριος Γεωργόπουλος, Γιάννης Τσιριγώτης, Φώτης Κυζιρίδης, Έλβις Πέκι, Χρήστος Μήτρου, Φίλιππος Μουσαζάντε.
Εξ αυτών, στο νησί έμειναν οι δύο: ο Κοσκινάς (επέστρεψε απ’ τον δανεισμό του στο Λουτράκι και υπέγραψε στον Οδυσσέα Αυλιωτών) και ο Κώστας Γραμμένος (εντάχθηκε στην ΑΕ Λευκίμμης). Απ’ τους υπόλοιπους, τα… μεταγραφικά μαντάτα λένε:
●Γιώργος Λαδάς: Εντάχθηκε στον ΠΑΟ Βάρδας (Πύργος), της Γ’ Εθνικής.
●Γιώργος Τζατζανάς: Εντάχθηκε στον ιστορικό, Εδεσσαϊκό, της Γ’ Εθνικής.
Αντίθετα, αυτοί που διατηρούνται απ’ το περσινό ρόστερ, είναι οι Στέφανος Γκίτσης, Κώστας Βλάχος, Στράτος Λάμπογλου, Νικήτας Τσάνης, συν τον Δημήτρη Τρεπεκλή που έχει από πέρσι επαγγελματικό συμβόλαιο και τους Αλέξανδρο Ζαϊμι και Μάρκο Μίσκου, που τελεί σε εκκρεμότητα το εάν θα υπογράψουν επαγγελματικό συμβόλαιο (για τον δεύτερο, τουλάχιστον, θεωρείται βέβαιο).
Ενώ, θυμίζουμε, από την περσινή U17, υπολογίζονται (με άνοδο) οι Πέτρος Παγκράτης, Γιώργος Γιώτας, Σπύρος Αυλωνίτης, Σπύρος Ζωχιός, Νίκος Ζωχιός και Φώτης Μπάρδος.