Η ομάδα του Ξάνθη, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, εντέλει, έφτασε στην άνετη νίκη με 4-1 επί του ΑΟΠ.
Photo: www.argyrades.gr
Το δεύτερο σερί, εντός έδρας, τρίποντο πανηγύρισε ο Κρόνος Αργυράδων και παράλληλα ανέβηκε στο πρώτο σκαλί της βαθμολογίας, παρέα με τον ΟΦΑΜ και τον Αστέρα Πετριτή.
Σε ένα παιχνίδι, που εξαρχής οι Νότιοι είχαν την υπεροχή, και μάλιστα πλησίασαν στο γκολ στο πρώτο 25λεπτο, με Κοιλιάρα, Βλάσση, Παπαστεργίου και Κυριζάκη.
Ωστόσο, η ομάδα που βρήκε πρώτη το γκολ, ήταν των Παξών. Που στο ημίωρο, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Φάσλιας έκανε την προβολή κι άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Κλάρο.
Μα, ως εκεί…
Καθώς, στην επανάληψη, αφενός η γρήγορη ισοφάριση του Σάλα (51′) από ασίστ του Κοιλιάρα (ο ΑΟΠ έκανε λόγο για περίπτωση οφ σάιντ του σκόρερ), κι αφετέρου το πέναλτι που κέρδισε ο Κυριζάκης έξι λεπτά αργότερα, κι εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος, αλλά κι η αποβολή που δόθηκε στον Αρσ. Κουλούρη (κι εδώ υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων) για την ανατροπή, άλλαξαν άρδην την κατάσταση.
Με τον Κρόνο να πιέζει κι άλλο, για να αυξήσει το δίκτυ του σκορ, κάτι που πέτυχε (μετά από 2-3 καλες στιγμές) με τον Κοιλιάρα στο 70′, ενώ, τέσσερα λεπτά πιο μετά, ο Κονισπολιάτης με νέο πέναλτι, διαμόρφωσε το τελικό 4-1.
Διαιτησία: Γιούργας (Γραικός, Α. Βλάσσης)
ΚΡΟΝΟΣ (Β. Ξάνθης) Ζάχος, Σάλα, Ασπιώτης, Πετρόγιαννης, Μεσημέρης, Στρατηγός, Βλάσσης, Κονισπολιάτης, Κυριζάκης, Κοιλιάρας, Παπαστεργίου. Έπαιξαν κι οι: Πουλημένος, Α. Γραικός, Ανυφαντής, Π. Γραμμένος
ΠΑΞΟΙ (Ν. Κλάρο): Κουλούρης, Όρσι, Αρσ. Κουλούρης, Μίαρης, Βρούσλι, Ρούσσης, Ν. Μπογδάνος, Φάσλιας, Λούτβου, Βαρότσης, Τέσας. Έπαιξαν και οι: Γιαννούλης, Αργυρός, Μητσιάλης.