Θιναλιακός και ΟΦΑΜ έκαναν το “τρία στα τρία” πριν το μεγάλο μεταξύ τους ντέρμπι. Πρώτη απώλεια για Πετριτή. “Δύο στα δύο” οι Αυλιώτες.
Την πρώτη απώλεια βαθμών είχε την Κυριακή, ο ένας εκ των τριών, θεωρητικά, διεκδικητών του φετινού τίτλου της Α1 ΕΠΣΚ. Καθώς, ο Αστέρας Πετριτή δεν μπόρεσε να αλώσει τη “δυνατή” έδρα των Νυμφών, αφού οι ομάδες των Πανδή και Τάντη αναδείχτηκαν ισόπαλες με 2-2.
Στον αντίποδα, Θιναλιακός και ΟΦΑΜ κατόρθωσαν να κατακτήσουν τους τρεις βαθμούς της νίκης, κάνοντας το “τρία στα τρία”. Η μεν ομάδα του Κορομπόκη επιβλήθηκε με 2-0 του Ατρόμητου, μέσα στην Στρογγυλή (πρώτη απώλεια για την ομάδα του Ανδριώτη), ενώ, οι Κυπελλούχοι Κέρκυρας ξεπέρασαν με 4-2 την αντίσταση του Κοντοκαλίου. Αξίζει να σημειωθεί, μάλιστα, πως οι δύο πρωτοπόροι την επόμενη αγωνιστική θα κοντραριστούν στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της σεζόν, στο γήπεδο της Αχαράβης.
Το απόλυτο των νικών, εν τω μεταξύ, σημείωσε κι ο Οδυσσέας Αυλιωτών, που όμως, έχει ένα ματς λιγότερο. Αφού, το συγκρότημα του Γιάννη Γκαμπέτα πέρασε με 2-1 από τους Παξούς.
Α1 ΕΠΣΚ-3η αγωνιστική
Κάβος-Αστέρας Λιαπάδων 2-1
Βολίδα-Αυγερινός Βαλανειού 2-1
Ολυμπιάδα-Αναγέννηση Περιβολίου 1-3
Ατρόμητος Στρογγυλής-Θιναλιακός 0-2
ΟΦΑΜ-Κοντόκαλι 4-2
Παξοί-Οδυσσέας Αυλιωτών 1-2
Αχιλλέας Νυμφών-Αστέρας Πετριτή 2-2
Βαθμολογία
1.Θιναλιακός 9
2.ΟΦΑΜ 9
3.Αστέρας Πετριτή 7
4.Οδυσσέας Αυλιωτών 6
5.Ατρόμητος Στρογγυλής 6
6.Αναγέννηση Περιβολίου 6
7.Βολίδα 6
8.Αχιλλέας Νυμφών 4
9.Κάβος 3
10.Παξοί 1
11.Ολυμπιάδα 1
12.Αστέρας Λιαπάδων 0
13.Κοντόκαλι 0
14.Αυγερινός Βαλανειού 0
*Οδυσσέας Αυλιωτών και Κάβος έχουν από ένα αγώνα λιγότερο.