Τα άσχημα αποτελέσματα του ξεκινήματος για τον Φαίακα, φαίνεται πως φέρνει εξελίξεις και στο ρόστερ του σωματείου.
Πιο συγκεκριμένα, σύμφωνα με το greekhandball, δύο από τους ξένους αθλητές της κερκυραϊκής ομάδας βρίσκονται με το ένα πόδι εκτός ομάδας και ήδη φέρονται να αναζητούν το νέο σταθμό της καριέρας τους. Ο λόγος για τους Όντσεφ και Τρπτσέφκσι που δεν έχουν πείσει με την απόδοσή τους.
Όσο για τους άλλους δύο ξένους παίκτες του Φαίακα; Λε Πεγιέ και Ντοσέν συνεχίζουν κανονικά, δίχως αυτό να σημαίνει ότι βρίσκονται στο απυροβλητο.