Λίγες ημέρες πριν την έναρξη των φετινών πρωταθλημάτων της ΕΣΚΑΒΔΕ, ο Κερκυραϊκός επικράτησε του Λέοντα με 66-62 στο κλειστό του ΕΑΚΚ.
Ο Ιστορικός μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (21-11), ενώ το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τον βρήκε στο +13 (33-20).
Στην επανάληψη, η τρίτη περίοδος ήταν ισορροπημένη (50-38), ενώ στο 4ο δεκάλεπτο, ο Λέων έκανε την αντεπίθεσή του, ωστόσο, απλώς μπόρεσε να μειώσει την έκταση της ήττας του σε χαμηλά επίπεδα (66-62)
Και μπορεί η ήττα του Λέοντα να μην είχε κάποια ιδιαίτερη σημασία καθώς τα φιλικά είναι για να βγάζουν συμπεράσματα οι προπονητές, όμως, δυστυχώς για την κερκυραϊκή ομάδα είδε ακόμη ένα αθλητή της, τον Δημήτρη Τσουκιά να τραυματίζεται, αφού απέκτησε ένα κάταγμα στον αντίχειρα. Μάλιστα, είναι ο δεύτερος τραυματισμός που πλήττει τον Λέων, αφού στο προηγούμενο φιλικό με την Παραμυθιά είχε τραυματιστεί στο γόνατο ο Μιχάλης Τζιόλας.